İstanbulun Dünyaya Açılan Yeni Kapısı : İstanbul Havalimanı

İstanbul’un 3. havalimanı yani yeni adıyla İstanbul Havalimanı 29 Ekim tarihinde dünyanın dört bir tarafından onlarca devlet başkanının katılımıyla açıldı.

3 Mayıs 2013 tarihinde ihalesi tamamlanan projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. 4 fazdan oluşan projenin 1. fazı 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanarak 2 adet pistin ve terminal binasının açılışı gerçekleştirildi.

Projede Neler Var?

76.5 milyon metrakare inşaat alanıyla dünyanın en büyük havalimanı olma özelliği taşıyan İstanbul Havalimanı, toplamda 4 etaptan oluşacak. İlk etabında yıllık 90 milyon, tamamlandığında ise 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak havalimanı, 2 adet terminal binası, 6 adet pist, yakıt çiftliği, kargo şehri, hangarlar ve karadeniz sahilinde konuşlu bir limandan oluşacak.

Ayrıca terminale yürüyüş mesafesine olan Airport City Bölgesinde, camii, sosyal alanlar, hastane, ofis, otel, eğitim ve fuar alanları, müzeler, sergi salonları ve yaşam alanları inşa edilecek.

1.Etapta Neler Var?

29 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleşen ilk etapta; ana terminal binasına paralel 3750 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde günümüzün en büyüklerinden Airbus A380, Boeing 373-800 gibi uçakların iniş-kalkış yapabileceği 2 pist, taksi yolları, yıllık 90 milyon yolcu kapasitesi bulunan, 1.3 milyon metrekare inşaat alanına sahip, 114 uçağın yanaşabileceği ana terminal binası, uçak hangarları ve Avrupa 2016 uluslararası mimarlık ödülüne layık görülen lale motifli hava trafik kontrol kulesi bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük Terminal Binası

  • Dünyada tek çatı altındaki en büyük terminal binası olma özelliğine sahip ana terminalin çatı alanı 450 bin metrekare olup İtalya’daki Colosseum’un 23 katına tekabül ediyor.
  • Terminal binasında 1 milyon metreküp beton kullanıldı. Bu miktar Empire State Building’de kullanılan beton miktarının 1,4 katı kadar. Ayrıca 180 bin ton kullanıldı. Bu miktarla 24 adet Eiffel Kulesi inşa edilebilir.
  • Her pistte saatte 19 iniş-kalkış yapılabilecek ve 350 destinasyona uçuş gerçekleşecek.
  • 114’ü terminal köprülerine yanaşabilmek üzere 500 uçak kapasitesine sahip apronu mevcuttur.
  • 5 adet iskele bloğu, 114 adet yolcu köprüsü bulunuyor.
  • 18 bin araç kapasitesi, araç yıkama, bakım, rent a car alanları ile Avrupa’nın en büyük katlı otoparkına sahiptir.

İnşaatında 30-40 Bin Kişi Çalıştı.

2014 yılında temeli atılarak inşaatına başlanan yeni havalimanı şantiyesinde günlük çalışan sayısı 30-40 binleri buldu. 2 bin adet iş makinesi ile günde 1 milyon 400 bin metreküp toprak hareketi oldu. Toplam yapılan dolgu miktarının 2.5 milyar metreküp olduğu belirtiliyor.

Taksim-Tuzla Arası Kadar Bagaj Sistemi

42 kilometre uzunluğundaki bagaj sistemi ile yolcuların bagaj bekleme süreleri minimuma iniyor. Ayrıca bagaj kaybolma problemleri de sıfıra iniyor. Ayrıca saatte 30 bin adet bagaj işlenebilecek. 16 bin adet bagajda depolanabilecek.

İstanbul Havalimanı’na Ulaşım Nasıl Olacak?

İstanbul’un Avrupa yakasının Karadeniz kıyısında bulunan Akpınar köyü ve Tayakadın köyü arasında inşa edilen İstanbul Havalimanı’na, otobüs, İETT, taksi, metro ve hızlı tren ile ulaşım sağlanabilecek.

  • İETT seferleri için tıklayın.
  • Havaist seferleri için tıklayın.
  • 2019 yılında Gayrettepe – İstanbul Havalimanı, Halaklı – İstanbul Havalimanı metro hatlarının açılması planlanıyor.
  • Yavuz Sultan Selim Köprüsünden havalimanına hızlı tren bağlantı çalışmaları devam ediyor.
Şuan ki mevcut İETT ve HavaİST Seferleri
Terminalin ana girişinde 7 adet kapı ve bu kapılara bağlanan köprüler bulunuyor. Alt katta iste gelen yolcu kapılarını görüyorsunuz.

Kendi Yorumunuzu Belirtebilirsiniz..