Star Rafineri Açıldı

Türkiye’de reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan Star Rafineri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla İzmir’in Aliağa ilçesinde açıldı.

Azerbaycan devlet şirketi Socar’ın yatırımıyla faaliyete geçen ve  Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının %25’ini tek başına karşılayacak olan STAR Rafineri, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi olma ünvanına sahip.

Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’de, yılda 4,8 milyon ton dizel ve 1,6 milyon ton naftanın yanı sıra ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin de üretimi gerçekleştirilecek. STAR Rafineri, Türkiye’nin en büyük enerji projelerinden biri olarak petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf sağlayacak.

Farklı ham petrol türlerini işleme teknolojisi ve 63 tank ile yaklaşık 1 milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesiyle STAR Rafineri, Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak.

  • 2011’de temeli atılan rafineri, 110 milyon adam saat çalışma süresi ile 2018 yılında tamamlanmıştır.
  • İnşaatın en yoğun döneminde 19.500 kişi çalışmıştır ve açıldıktan sonra 1100 kişiye istihdam sağlayacaktır.
  • Yaklaşık 6,3 milyon dolara (35.333.865.000 TL) mal olmuştur.
  • 17 milyon metreküp hafriyat çalışması yapılmıştır.
  • 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye’yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kablo kullanıldı.
  • 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle birorganize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip.
  • Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli tesis, zorlu coğrafi yapı nedeniyle 3 teras üzerine kuruldu.

Yıllık Üretim Kapasitesi; 10 Milyon Ton

Türkiye petrokimya sektörünün dışa bağımlılığını azaltacak STAR Rafineri’de petrokimya sektörü için önemli hammaddeler olan nafta, ksilen ve reformat ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, LPG ve petrokok gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecek.

Kendi Yorumunuzu Belirtebilirsiniz..